V roku 2008 už štartoval v štyroch ligových súťažiach v Čechách, Poľsku, Dánsku a Švédsku. Jeho najväčším úspechom sa stalo piate miesto v Majstrovstvách sveta juniorov, víťazstvo na Zlatej stuhe v Pardubiciach, prvenstvo na Zlatej prilbe v Žarnovici, či bronz v Majstrovstvách Poľska juniorských dvojíc.

Pre rok 2009 možno už o ňom hovoriť ako o pretekárovi širšej svetovej špičky. Ako prvý slovenský plochodrážnik vybojoval medailové umiestnenie z pretekov najvyššieho významu. Na dráhe v poľskom Tarnówe sa stal tretím najlepším v Majstrovstvách Európy juniorov. V Poľsku reprezentoval extraligový Gdaňsk, pričom v tejto najlepšej plochodrážnej lige sveta sa stal tretím najúspešnejším juniorom. V Čechách sa stal majstrom v kategórii do 19 rokov a v šampionáte dvojíc. Ako prvý Slovák štartoval v Memoriáli Luboša Tomíčka v Prahe, kde obsadil skvelé štvrté miesto. Na domácej dráhe zopakoval svoje víťazstvo na Zlatej prilbe.

V roku 2010 pokračoval Martin vo výborných výsledkoch. V Poľsku zmenil klub, keď sa prakticky vrátil do Tranówa, kde ešte pred začiatkom kariéry trénoval. Tu sa stal najlepším pretekárom klubu a zároveň najlepším juniorom v poľskej Extralige. Vo Švédsku pomohol Vetlande k zisku titulu. V MS juniorov obsadil opäť piate miesto.

Najväčším úspechom slovenského pretekára v nasledujúcej sezóne sa stalo jeho výborné 4. miesto vo finále Kvalifikácie Grand Prix, vďaka čomu sa stal prvým náhradníkom na sezónu 2012 pre túto elitnú súťaž, v ktorej sa bojuje o titul majstra sveta. V MS juniorov obsadil siedme miesto. V Čechách zmenil klub, keď prešiel do Mšena, s ktorým suverénne zvíťazil v Extralige. V Poľsku a vo Švédsku patril medzi opory svojich tímov. Po prvýkrát sa predstavil aj v domácom tíme, keď vstúpil do novozaloženého Speedway Clubu Žarnovica, s ktorým hájil farby Slovenska v Jadranskej lige.

Sezóna 2012 sa niesla najmä jeho senzačným vstupom do Grand Prix. Z pozície náhradníka sa ako prvý Slovák dostal do tejto elitnej súťaže. V Gorzówe, kde absolvoval prvý štart hneď šokujúco zvíťazil, zanechajúc za sebou majstrov sveta. Celkovo nastúpil iba do polovice pretekov GP za zraneného účastníka a aj tak obsadil neuveriteľné jedenáste miesto. V ligových súťažiach sa zaslúžil nielen o bronz pre dánsky Holsted, ale aj o zlato pre švédsku Vetlandu a poľský Tarnów.

Pre rok 2013 bol riadnym účastníkom seriálu Grand Prix, v ktorom obsadil 14. miesto. Jeho najväčším úspechom sa však stalo senzačné získanie titulu majstra Európy v pretekoch jednotlivcov, kde za sebou nechal esá svetovej plochej dráhy.

Najväčší úspech sezóny 2014 pre Martina Vaculíka bol opäť spojený s ME jednotlivcov. V seriáli pretekov obsadil skvelé štvrté miesto. Darilo sa mu aj na klubovej úrovni. V poľskej Extralige pomohol Tarnówu k tretiemu miestu a poľskí fanúšikovia si ho zvolili za najlepšieho pretekára Extraligy. V Čechách získal pre Slaný titul vo dvojiciach a v Žarnovici vyhral Zlatú prilbu.

Pre sezónu 2015 sa stal piatym najlepším v ME jednotlivcov. S Tarnówom získal opäť bronz v Extralige a pre Pardubice pomáhal vybojovať zlato v českej Extralige. Na žarnovickej Zlatej prilbe opäť nepoznal premožiteľa.

Zatiaľ posledná sezóna priniesla opäť priehrštie úspechov pre slovenského reprezentanta. Po výbornom druhom mieste vo finále Kvalifikácie do GP sa prebojoval pre rok 2017 do seriálu Grand Prix. V Poľsku pomohol Toruni k druhému miestu v Extralige. Doma vyhral ako historicky tretí pretekár vďaka piatemu víťazstvu putovnú trofej – Zlatú prilbu SNP. Vo Švédsku sa stal s Vetlandou víťazom Elitserien.

Podrobnejší výpočet úspechov žarnovického rodáka by už zaplnil poriadnu knihu a už dnes je vzorom pre mnoho mladých pretekárov. To sa odzrkadľuje aj v Žarnovici, kde pomáha mladému Speedway Clubu a motivuje mladých začínajúcich pretekárov, aby pokračovali v jeho stopách.